Okupācijas muzeja komandai pasniegtas pabeigtās ēkas atslēgas

17.09.2021

Šīgada 13. augustā atjaunotā Latvijas Okupācijas muzeja ēkas atslēgas oficiāli tika nodotas muzeja profesionāļu komandai, lai viņi varētu turpināt muzeja ekspozīcijas iekārtošanu. Rīgā, Strēlnieku laukumā 1 esošā vēsturiskā ēka līdz ar jauno, gaišo piebūvi pārtapusi par Nākotnes namu.

Pārbūves rezultātā muzejs ieguvis teju divas reizes plašākas telpas - telpas jaunajai ekspozīcijai, mūsdienīgus darba kabinetus, speciāli aprīkotas muzeja krātuves un arhīva telpas.Līdz ar pārbūvi tika īstenota pazīstamā latviešu arhitekta Gunāra Birkerta Latvijai dāvātā ideja. Melnajai Latviešu sarkano Strēlnieku muzeja ēkai pievienojot gaišu piebūviun noslēdzot to ar caurspīdīgu stikla sienu, veidojas metafora par Latvijas vēsturi: no tumšās pagātnes uz gaišo tagadniunuz apskaidroto nākotni.

Vienotu ansambli ar atjaunoto namu veido tam līdzās esošais vērienīgais vides objekts - memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai "Vēstures taktīla" desmit metru augstumā un 18 metru platumā, kas ir kā simbolisks apliecinājums saiknei starp šodienu un traģisko notikumu Latvijas vēsturē, kad 1941.gadā padomju režīms izsūtīja svešumā vairāk kā 15 000 Latvijas pilsoņu. 

Memoriāls aprīkots ar speciālām audiovizuālām iekārtām, kas ikdienā veido skaņas, vibrācijas un gaismas efektusun šos skaņas risinājumus veidojis mākslinieks Voldemārs Johansons, atskaņotie represijās cietušo personu uzvārdi ir sintezēti ar "Tildes" mākslīgā intelekta tehnoloģijas palīdzību. Nākotnes nama priekšpagalmā, Daugavas pusē iestādīti seši bērziņi, kas atspoguļo ideju par bērzu birzi - latviskās ainavas nozīmīgu simbolu.

Kopumā Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvē, Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa izveidē un Strēlnieku laukuma sakārtošanā ieguldīti 10 434 869 eiro. Okupācijas muzeja ēkai un piemiņas memoriālam tika piešķirts nacionālā interešu objekta statuss un būvvaldes funkcijas tika nodotas Vides Aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.SIA "Skonto būve" komanda veica darbus saskaņā ar arhitektu biroja SIA "5. iela" izstrādāto projektu. Savukārt memoriāla "Vēstures taktīla" mākslinieciskās idejas autori ir Kristaps Ģelzis, Ilze Miķelsone un Voldemārs Johansons - SIA "Taktila", kuru metu 2007.gadā par labāko atzina starptautiska žūrija.


Pabeigtas RTU jaunās studiju un auditoriju centra ēkas studentu pilsētiņā

16.09.2021

3. septembrī Ķīpsalā, Zunda krastmalā, piedaloties Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, Izglītības un zinātnes ministrei Anitai Muižniecei, kā arī RTU pārstāvjiem, studentiem un nozares profesionāļiem, svinīgi tika atklāta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) jaunā ēka un auditoriju centrs “Domus Auditorialis”.

“Septembris ir ražens mēnesis saistībā ar mūsu realizētajiem būvniecība projektiem. Esam gandarīti, ka augstākās izglītības zināšanu ieguve RTU studentiem tagad notiks labiekārtotās, mūsdienīgās un tieši studijām paredzētās telpās,” apliecina “Skonto Būve” RTU ēkas projekta vadītājs Ilgvars Pauls

Jaunā ēka ir skaista dāvana fakultātei tās 60. jubilejā, kas ir šogad - jo pirmo reizi DITF vēsturē tai uzbūvēta jauna, īpaši tās vajadzībām piemērota ēka. Ir iekārtota mūsdienīga studiju un pētniecības vide, studentiem un zinātniekiem būs labi aprīkotas laboratorijas, pētniecības centrs, datorzāles, plašas un gaišas auditorijas, katrā stāvā ir arī ērtas atpūtas vietas, kur studentiem starp lekcijām satikties, tīkloties, ģenerēt inovatīvas idejas, kas nākotnē varētu pārtapt augstas pievienotās vērtības produktos.

Savukārt koplietošanas auditoriju centrā “Domus Auditorialis” notiks lekcijas, konferences un citi pasākumi, kas pulcēs lielu dalībnieku skaitu. Centrā ir lielā auditorija aptuveni 600 apmeklētājiem, kas pēc vajadzības ir transformējama un sadalāma divās mazākās auditoriju telpās, kā arī trīs mazākas zāles – katra 100 apmeklētājiem. Augstākajām prasībām atbilstošā centra tehniskais nodrošinājums ļaus pilnvērtīgi apskaņot un apgaismot pasākumus, nodrošināt sinhrono tulkošanu. 

RTU studentu pilsētiņu Ķīpsalā mērķtiecīgi veido par Baltijā lielāko un modernāko inženierzinātņu centru. Līdz ar jaunās DITF ēkas uzbūvēšanu tajā vienuviet koncentrējas visas RTU inženierzinātņu fakultātes, kā arī Laboratoriju māja, Zinātniskās bibliotēka, studentu dienesta viesnīcas un peldbaseins.


“Skonto Būve” veikumu t/c “Origo” un b/c “Origo One” godalgo kā Latvijas ilgtspējīgāko ēku 2021

16.09.2021

Šī gada septembra sākumā nozares konkursā "Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā 2021", ko rīko biedrība "Building Design and Construction Council", t/c "Origo" paplašinātā ēka un biznesa centrs "Origo One" atzīta par ilgtspējīgāko ēku 2021. gadā Latvijā. Konkursa patroni ir Ekonomikas ministrija un Būvniecības valsts kontroles birojs.

Tirdzniecības centra “Origo” jaunbūves un biznesa centra “Origo One” (Rīgā, Satekles ielā 2B) ilgtspējīgas būves novērtējumu visspilgtāk apliecina pasaulē vadošās ēku ilgtspējas novērtēšanas metodes BREEAM sertifikāti jau projektēšanas stadijā būvprojektam piešķirto un šī gada pavasarī par izbūvēto objektuiegūto noslēdzošo novērtējumu “Teicami”, biroju kompleksa gadījumā pat pietuvojoties līmenim “Izcili”. Tas ir augstākais līdz šim piešķirtais ilgtspējīguma vērtējums starp visiem tirdzniecības centriem Baltijas valstīs un starp visiem biznesa centriem Latvijā. 

Objekta rekonstrukcija tika pabeigta 2020. gada nogalē. “Skonto Būve” lepojas ar to, ka apjomīgajā un sarežģītajā projektā kopīga darba rezultātā izdevās sasniegt projekta attīstītāju jau būvniecības procesā izvirzītos augstos mērķus. Ar augstu atbildību tika strādāts pie ēkas energoefektivitātes, ilgtspējīgu materiālu izvēles, efektīvu iekārtu izvēles un sakārtota būvniecības procesa organizēšanas, atbildīgi izturoties pret dabas resursu patēriņu un atkritumu apsaimniekošanu.

“Skonto Būve” projektu vadītājs Viktors Borisovskis atzīst: “Projekta komandai katrs novērtējums par padarīto darbu sniedz gandarījumu un papildus motivāciju turpināt strādāt pie šādu sarežģītu projektu realizācijas. Ir iegūta neatsverama pieredze ilgtspējīgas ēkas projektēšanas un būvniecības niansēs un ir prieks, ka jau šobrīd ēka ir ieguvusi vairākas augstas atzinības dažādos konkursos.”

Ilgtspējīga ēka ir daudzu faktoru kopums, un ēkas attīstītajam tas ir jāplāno gan ēkas projektēšanas, gan būvniecības, gan ekspluatācijas laikā. Daži klasiskākie parametri ir objekta novietojuma izvēle, elastīgas arhitektūras un plānojuma izvēle, inovatīvu tehnisko risinājumu izvēle, ilgmūžīgu un modernu materiālu pielietošana būvniecībā, energoefetivitāte atkritumu samazināšana būvniecībā un ekspluatācijā, kā arī iekšējās vides kvalitāte.

"Linstow Baltic" un t/c "Origo" komercdirektore Evija Majevska: “T/c "Origo" veidots kā ikvienam cilvēkam ērti pieejams pilsētvides objekts, tostarp cilvēkiem ar kustību, redzes, dzirdes traucējumiem, jaunajām māmiņām, velosipēdistiem, kā arī cilvēkiem, kas pārvietojas ar sabiedrisko transportu, auto vai elektroauto. Esam pārliecināti, ka dabai, videi un cilvēkam draudzīgas pilsētvides radīšanai ir jābūt jebkuras jaunbūves un citu vērienīgu projektu vīzijas pamatā. "Origo" jaunbūves atzinība profesionāļu un arī mūsu klientu vidū ir apliecinājums tam, ka spējam rādīt piemēru ilgtspējīgu un modernu objektu integrēšanai pilsētvidē. Tas piešķir gan šai apkaimei, gan arī Rīgas pilsētai jaunu pievienoto vērtību.”

T/c "Origo" 35,7 tūkstoši kvadrātmetru atvēlēti tirdzniecības telpām, savukārt 11,5 tūkstošus kvadrātmetru aizņem biznesa centrs "Origo One", kurā atrodas A klases biroji un darījumu telpas. "Origo" atrodas 159 veikali, 17 ēdināšanas vietas, 248 autostāvvietas, 70 velonovietnes un 5 elektroauto uzlādes vietas. Investējot 600 tūkstošus eiro, veikta arī vērienīga Elizabetes un Satekles ielas krustojuma pārbūve, padarot to daudz drošāku gan motorizētajiem transportlīdzekļiem, gan velosipēdistiem un gājējiem.

Konkursa žūrija: Ilgtspējīgas būvniecības eksperts Hadley Barret ar starptautiskas darbības pieredzi, Rimants Giedraitis, Giedraitis & architektai vadītājs, daudzu starptautiski godalgotu projektu autors, Igors Golubevs, Schneider Electric vadītājs, publiciste Agrita Lūse, arhitekts Uldis Balodis, arhitekte Līga Rutka, sertificēta BREEAM vērtētāja, Sandris Celmiņš, BVKB Būvdarbu kontroles nodaļas vadītājs, Edgars Krasņikovs, būvuzraugs, BREEAM sertificēts vērtētājs, Gintars Dardets, BREEAM sertificēto ēku būvnieks.


“Skonto Būve” būvētais t/c “Origo” ieguvis BREEAM sertifikāta Excellent līmeni

01.07.2021

BREEAM sertifikāta “Exellent” vērtējums piešķirts SIA “Skonto Būve” celtajam tirdzniecības centram “Origo”, apliecinot ēkas ilgtspēju un paveikto darbu kvalitāti. Baltijas tirdzniecības centru vidū tik augsts vērtējums šobrīd ir piešķirts tikai “Origo”.

BREEAM jeb British Research Establishment Environmental Assessement Methodir viena no pasaulē prestižākajām un atzītākajām būvniecības procesu un ēku novērtēšanas metodēm, vērtējot ilgtspējību gan nekustamo īpašumu projektu tapšanā, gan pēc to pabeigšanas.

Jānis Kreicburgs, SIA "Skonto Būve" būvniecības projektu vadītājs un "Origo" projekta vadītājs: “Komandai projekta sasniegumi ir liels gandarījums. “Origo” bija ļoti apjomīgs un sarežģīts projekts – apjoms, finanses, novietojums Rīgas centrā, nepieciešamība samērot būves arhitektūras un dažādo apdares materiālu koncepciju ar striktajām BREEAM efektivitātes prasībām. Projektēšanas procesā izaicinājumi bija, piemēram, atbilstoša CO2 izmešu uzskaite, pierādījumi par materiālu transportēšanu atbilstoši sertifikācijas prasībām utt. Mērķis bija iegūt vismaz BREEAM līmeni “Very good”, tāpēc “Excellent” ir ļoti augsts novērtējums. Liels nopelns ir rezultatīvajai sadarbībai ar pasūtītāju, jo abām pusēm bija vienota izpratne, lai kopīgi iesaistoties mērķis tiktu sasniegts.”

“Origo” projektā uzsvars tika likts uz augstiem energoefektivitātes, ūdens izmantošanas unvisām sabiedrības grupām pieejamiem risinājumiem, kā arī citu ilgtspējas standartu ievērošanu.Visaugstākie BREEAM novērtējuma rādītāji saņemti vairākās kategorijās:transports (100%),ūdens (100%), zemes izmantošana un ekoloģija (90%), atkritumi (86%)un enerģija (79%)."Origo" jaunās ēkas būvniecībā izmantotiilgtspējīgi būvmateriāli, īpaši domātspar energoefektivitāti, atbildīgu ūdens resursu izmantošanu, gaismas piesārņojuma mazināšanu, saudzīgutīrīšanas līdzekļu izmantošanu un atkritumu šķirošanu.

"Īstenojot jaunās "Origo" piebūves projektu, vēlējāmies kļūt par paraugu tirdzniecībascentriem gan attiecībāuz ilgtspējīguma standartu piemērošanu, gan vides pieejamību, gan darbiniekiem un apmeklētājiem ērtasvides radīšanu. Nu jau gadu esam atvērtiapmeklētājiem, pastāvīgi uzlabojot vides pieejamības apstākļus unieviešot arvienjaunus risinājumus, kas ļauj mūsu centru saukt par drošu, videi draudzīgu un jebkurampiemērotu iepirkšanās vietu. Prieks, ka t/c "Origo" ir pirmais tirdzniecības centrsBaltijā, kas ieguvisBREEAM vērtējumu "Teicami" (t.i. >70%)," stāsta Andis Kublačovs,projekta attīstītāja "Linstow Baltic"projektu direktors.

Tirdzniecības centrā"Origo" ir dzeramā ūdens uzpildes stends, pirmās medicīniskās palīdzībastelpa, ērta iekļūšana un pārvietošanās cilvēkiem ar kustību un redzes traucējumiem, īpaši aprīkoti lifti, norādes Braila rakstājeb taktilās vadulas, interaktīva rotaļu siena, bērnu un vecāku telpa, kā arī ir īpašas autostāvvietas ģimenēm un citas ērtības.“Origo” ēka un tam pieguļošā infrastruktūra ir veidota tā, lai vienlīdzērti būtu pieejamsapmeklētājiem ar dažādiem transportlīdzekļiem– auto, velo, sabiedrisko transportu,kā arī kājāmgājējiem un cilvēkiem ar bērnuratiņiemvaigan personīgajiem palīglīdzekļiem. Pazemes autostāvvietā ir vairākas bezmaksasuzlādes stacijas elektroautomobiļiem.


“Skonto Būve” un “Skonto Construction” pievieno vēstījumu Jaunā Rīgas teātra laika kapsulā

12.04.2021

Ievērojot būvnieku tradīcijas, 2021. gada 31. martā Jaunā Rīgas teātra (JRT) topošās ēkas pamatos Rīgā, Lāčplēša ielā 25 tika ievietota laika kapsula ar VAS "Valsts nekustamie īpašumi", būvuzņēmējaSBSC(“Skonto Būve” un “Skonto Construction”), JRT aktieruGundaraĀboliņaun ViļaDaudziņa, arhitektesZaigasGailes un nozares pārraugošoministru vēstījumiem un šim laikam raksturīgajām liecībāmnākamajām paaudzēm.

Kā radās šī iespēja? 2020. gada 9. jūlijā “Skonto būve” un “Skonto Construction” uzsāka JRT vēsturiskās ēkas pārbūvi Rīgā, Lāčplēša ielā 25, savukārt 2021. gada sākumā būvdarbu laikā laimīgas nejaušības dēļ viens no mūsu uzņēmuma darbiniekiem ēkas pamatos atrada vēsturisko laika kapsulu, un tās vēstījumi aizveda pagātnē līdz pat 19. gadsimtam.

SIA "Skonto Būve" būvniecības projektu vadītājs Jānis Kreicburgs: "Mēs esam ļoti smagi un mērķtiecīgi strādājuši, lai uzvarētu konkursā par Jaunā Rīgas Teātra ēkas būvniecību, un tagad, kad jau realizējam šo projektu, to darām ar augstu atbildības sajūtu. Tāpat ar lielu cieņu izturamies pret ēkas vēsturiskajiem interjera un fasādes elementiem, ko pasūtītāja uzdevumā esam apņēmušies saglabāt un integrēt ēkas jaunajā veidolā, lai pēc projekta pabeigšanas teātra ēka būtu ne tikai mūsdienīga, bet tajā būtu jūtama arī vēstures klātbūtne."

JRT ēkas projekta ideja, tehnoloģiskie risinājumi un kvalitātes kritēriji ir apliecinājums mūsdienu sasniegumiem ēku būvniecībā. Projektā izmantotā modelēšanas sistēma BIM (būves informācijas modelēšana) ir neatsverams rīks precīzai konstrukciju montāžai, jo tas ne tikai paver iespēju apskatīt būvi virtuāli trijās dimensijās tās veidošanas procesā, bet arī spēj nolasīt tehnisko informāciju katram uzbūvētajam elementam, panākot visaugstāko darbu kvalitāti.

Viena no jaunās JRT ēkas priekšrocībām ir plašākas un ērtākas telpas, īpaši rūpējoties par teātra apmeklētājiem. Līdzšinējā JRT telpu kapacitāte bija līdz 400 skatītājiem, taču pēc rekonstrukcijas vietu skaits dubultosies un izrādes varēs baudīt 840 teātra mīļotāji. Mēs turpinām virzīties uz mērķi – jaunu, modernu, sabiedrībai tīkamu ēku pašā Rīgas centrā.

Šobrīd būvdarbu gaitā fasādes daļā uzsākta 1. stāva pārseguma (griestu) izbūve. Aktīvi turpinās ēkas pazemes daļas - modernu darbnīcu izbūve gan fasādes, gan pagalma zonā. Jaunās - daudz plašākās teātra ēkas aprises būs redzamas jau šā gada vasaras beigās - līdz tam plānots pabeigt pagalma apjoma galveno būvkonstrukciju izbūvi. Gada beigās paredzēts uzsākt jumta izbūves darbus. Jāņem vērā, ka Covid-19apstākļos tālāko darbu gaitā var rasties izaicinājumi, kas saistīti ar būvmateriālu piegādēm, darbaspēka pieejamību, garākiem saskaņošanas termiņiem ar saistītājām iestādēm vai citiem ārējiem apstākļiem. Būvniecībā iesaistītās puses mērķtiecīgi strādā, lai būvdarbi noritētu atbilstoši plānotajam, objekts tiktu pabeigts pienācīgā kvalitātē un teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties līdz 2022. gada rudenim.

JRT ēka ir projekts ar īpašu pievienoto vērtību un sniedz gandarījumu ikvienam mūsu darbiniekam. Ēkas atjaunošanā piedalās vislabākie un nozares ekspertu augstu novērtētie speciālisti. Būvniecības vadības komanda:būvniecības projektu vadītājsJānis Kreicburgs, būvniecības projektu vadītāja vietnieksViktors Borisovskis, atbildīgajais būvdarbu vadītājs Sergejs Šnepsts, būvdarbu vadītājs (ēkas karkasa izbūve)Jānis Štorhs, būvdarbu vadītājs (vispārceltnieciskie darbi)Igors Grigorjevs, būvdarbu vadītājs (fasādes izbūves darbi) Andris Lauss, būvdarbu vadītājs (elektrība, vājstrāvas)Dmitrijs Mokrovs, būvdarbu vadītājs (apkure, ventilācija, kondicionēšana, ūdensapgāde, kanalizācija – AVK, ŪK)Pāvels Zarubins, būvdarbu vadītājs (ceļu izbūve, labiekārtošana)Maksims Kots, projektēšanas koordinatorsMareks Petrovskis, darba aizsardzības speciālisteMāra Kukoja, galvenais tāmētājs Hermanis Eisaks, projektu vadītāja asistenteMarina Mackina, tehniskajā sekretāreTatjana Borisjuka, izpilddokumentācijas kontroliereAnce Niezere un juriste Ilze Bērziņa.