Katedrāle atmirdz gaismā!

16.09.2014


Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles atjaunošana

17.07.2013

Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles atjaunošanas projekts "SVET" tika aizsākts 2002. gadā pēc Gunta Rāvja un "Skonto Būve" iniciatīvas. Zināšanas, darbs, kā arī ievērojami ziedojumi, ko "Skonto Būve" ieguldīja, pilnībā atjaunojot katedrāli, ļāva atdzimt vienai no skaistākajām un vēsturiski nozīmīgākajām celtnēm Rīgas centrā, kura, tikai pateicoties brīnumam, palikusi nesagrauta padomju laikos. Tieši tāpēc "SVET” ir Eiropas un pat pasaules mēroga projekts - vienlīdz unikāls gan kultūrvēsturiskā, gan sabiedriski politiskā un garīgā izpratnē.

Guntis Rāvis SVET akciju uztver kā aicinājumu un ir pateicīgs, ka dzīvē ir dota iespēja realizēt šādu projektu: „Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles atjaunošana ir mana sirdslieta. Neviens man to nelūdza, un ne sabiedrības novērtējuma dēļ es to uzsāku. Tā bija mana personīga atklāsme, mans dvēseles stāvoklis. Pirms vienpadsmit gadiem ar šo ideju devos pie Metropolīta Aleksandra, un viņš tai deva svētību.”

Akcijas „SVET” pirmajā posmā, ko uzsāka 2005. gadā, tika atjaunota dievnama fasāde, pabeigti unikālie sienu gleznojumi katedrāles iekšpusē un atbilstoši tradīcijām un visaugstākā līmeņa kvalitātes prasībām tika apgleznota arī katedrāles aizmugurējās daļas siena, uz kuras gleznojumu līdz šim nebija. 2011. gadā akcijas ietvaros tika apzeltīts katedrāles zvanu torņa kupols, un pieredzējušu meistaru vadībā „Skonto Plan” rūpnīcā pilnībā no jauna izgatavots arī 80 kg smagais un 2 metrus augstais krusts, ko vēlāk arī apzeltīja. Īstenojot Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles arhitekta Roberta Pflūga sākotnējo ieceri, 2014. gadā projekta „SVET” noslēguma posmā tika apzeltīts arī dievnama centrālais kupols. Tā 400 kvadrātmetrus plašā virsma pārklāta ar 980 proves zeltu, apzeltīšanai izmantojot 57 740 zelta lapiņas.

Rīgas un visas Latvijas Metropolīts Aleksandrs ir gandarīts par kopīgi paveikto un norāda: „Kristus Piedzimšanas katedrāles atdzimšana ir apliecinājums mūsu spēkam, ticībai un mīlestībai. Ikviena garāmgājēja acis priecē zeltā mirdzošais zvanu torņa kupols, kurš atgādina mūsu sūtību „Jūs esat pasaules gaisma!”. Esmu ļoti pateicīgs projekta mecenātam Guntim Rāvim ne tikai par ziedotajiem līdzekļiem, bet arī par iniciatīvu, vadot katedrāles atjaunošanas procesu.”


Rīgas Gaiļa egle - dāvana pilsētai

03.12.2012

Godinot Rīgu kā Ziemassvētku egles dzimteni, uzņēmums „Skonto Būve” jau kopš 2008.gada kā svētku dāvanu Rīgai, tās iedzīvotājiem un viesiem pasniedz Ziemassvētku egli, katru gadu to novietojot pašā Rīgas centrā – Elizabetes ielas un Brīvības bulvāra krustojumā.

No gada uz gadu egles rotājumu tematika atšķiras, taču jau vairākas sezonas kā nemainīga vērtība saglabājies Rīgas gailis egles galotnē, no kā arī radies egles nosaukums – „Rīgas gaiļa egle”.

Kā atzinību par svētku noskaņas dāvāšanu iedzīvotājiem un viesiem SIA „Skonto Būve” ik gadu saņem pateicības rakstu no Rīgas Domes, tādējādi gūstot novērtējumu par ieguldījumu Rīgas pilsētvides estētiskajā pilnveidošanā un iesaistīšanos projektā „Rīgas Ziemassvētku ceļš”.


Katedrāle atmirdz gaismā!

15.02.2012


Guntis Rāvis un Nils Ušakovs piemiņas plāksnē iemūžina katedrāles kupola apzeltīšanas sākumu

29.09.2011

Lielākās Latvijā īstenotās kultūras pieminekļu atjaunošanas akcijas “SVET” ietvaros Rīgas Kristus piedzimšanas katedrālē uzsākta zvanu torņa kupola zeltīšana. To uzsākot, akcijas „SVET” iniciators un mecenāts Guntis Rāvis kopā ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu apzeltīja īpašu piemiņas plāksni, kas nākotnē atgādinās par dienu, kad pirmo reizi uzsākta kupola zeltīšana.

Piemiņas plāksne ar akcijas SVET simboliku un vēlējumu „Lai katedrāle atmirdz gaismā!” atradīsies katedrāles apmeklētājiem redzamā vietā un arī turpmāk aicinās ikvienu atbalstīt „SVET” aizsāktos katedrāles atjaunošanas mērķus.

„Ikviena cilvēka līdzdalība ir būtisks atbalsts katedrāles atjaunošanā un sakopšanā, un, cerams, ka kādreiz nākotnē mums izdosies apzeltīt visus katedrāles kupolus,” zeltīšanu uzsākot, teica akcijas „SVET” iniciators un mecenāts Guntis Rāvis.

Kupola apzeltīšanu veiks pieredzējuši speciālisti, kuri 80 kvadrātmetrus lielo zvanu torņa kupolu un tā krustu pārklās ar īpašu, visaugstākās kvalitātes, 980 proves zeltu. Zeltīšanas procesu vadīs viens no retajiem restaurācijas darbu vecmeistariem Latvijā - Gazis Habibuļins. Viņš atzīst, ka zeltījums ir ne vien skaistākais, bet arī noturīgākais kupolu segums, kas ilgstoši nerūsē un neoksidējas - tas nebūs jāatjauno ātrāk par 40-50 gadiem. Plānots, ka zeltīšanas darbi noslēgsies un kupols sabiedrības acīm tiks atklāts šā gada rudenī.

Ar akcijas „SVET” patrona un mecenāta, SIA „Skonto Būve” valdes priekšsēdētāja Gunta Rāvja atbalstu, pilnīgi no jauna izveidots un tiks apzeltīts arī zvanu torņa kupola krusts, kuru apstiprinājis Rīgas un visas Latvijas metropolīts Aleksandrs.

„Kupolu apzeltīšana ir izteikti pareizticīga tradīcija. Zelts pirmkārt ir mūžības, neiznīcības, varenības un debesu slavas simbols. Zeltītie dievnamu kupoli atgādina par garīgo cīņu, bet spožās kupolu virsotnes, līdzīgi sveces liesmai, uzrunā cilvēkus, sakot: „Jūs esat pasaules gaisma!””, suminot kupola apzeltīšanas sākumu, teica Rīgas un visas Latvijas metropolīts Aleksandrs.12